Przejdź do treści

Blisko 5,5 mln zł na przebudowę Jagiełły. Będzie drogą dojazdową do S1

Powiat Bieruńsko-Lędziński oficjalnie podpisał umowę z wojewodą śląskim na dofinansowanie przebudowy ulicy Jagiełły wraz z fragmentem ulicy Wawelskiej w Bieruniu. Inwestycja o wartości ponad 5,4 mln zł jest już w realizacji, a połowę kosztów pokryje Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg.

W piątek 15 maja wojewoda śląski Marek Wójcik podpisał umowę na dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg remontu ul. Jagiełły w Bieruniu.

Zakres prac obejmuje odcinek od sklepu DINO aż do wjazdu na łącznicę drogi ekspresowej S1, w rejonie nowo budowanego ronda przy ul. Jagiełły 18. Sam fragment drogi do sklepu DINO przebudowany zostanie osobno, przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Tę inwestycję wykonuje firma Primost Południe, budująca także rondo na skrzyżowaniu Warszawskiej z Wawelską i Jagiełły oraz tunel pod przejazdem kolejowym.

Czytaj też:

Środki rządowe pokryją 50 procent kosztów inwestycji. Całkowita wartość zadania wynosi 5 483 060,16 zł, natomiast wysokość przyznanego wsparcia to 2 578 672,32 zł.

Głównym inwestorem przedsięwzięcia jest Powiat Bieruńsko-Lędziński. W realizację zadania finansowo zaangażowane jest również Miasto Bieruń, które pokryje połowę wkładu własnego powiatu.

Inwestycja realizowana jest pod nazwą „Rozbudowa drogi powiatowej 4137S, ul. Jagiełły oraz 4137S, ul. Wawelskiej w Bieruniu na odcinku od skrzyżowania z ul. Warszawską (DK44) do skrzyżowania z łącznicą skrzyżowania „węzła Bieruń”.

W ramach prac droga zostanie przede wszystkim poszerzona do 6,5 m. Powstanie też droga pieszo-rowerowa o szerokości 3 metrów oraz zatoki autobusowe (w rejonie posesji nr 14 i 15). Dotąd autobusy zatrzymywały się w śladzie drogi. Zbudowane zostaną również odwodnienie i nowe oświetlenie uliczne.

Czytaj też:

Dlaczego to takie ważne? Chełmek też zbuduje rondo i tunel 

Ulica Jagiełły, dotąd raczej boczna i niezbyt istotna ulica stanie się oficjalnym traktem dojazdowym do ronda prowadzącego do obwodnicy Bierunia, a dalej do węzła na S1. W zasadzie stanie się głównym dojazdem do S1 od strony wschodniej.

Czyli powinna przyjąć ruch biegnący od strony Chełmka i krakowskich oboczności po drodze wojewódzkiej nr 780. Co ciekawe, tę małopolską gminę trapią bliźniacze problemy – ruchliwa droga (15 tys. pojazdów na dobę!) korkuje się na przejeździe kolejowym w centrum miasta oraz na skrzyżowaniu głównej ulicy, Piastowskiej, z ul. Mickiewicza.

I także remedium ma być podobne. Mają powstać tunel pod przejazdem kolejowym oraz rondo, a obie inwestycje mają rozpocząć się w 2027 roku. Patrząc na mapę globalnie, defacto udrożnienie drogi przez Chełmek będzie udrożnieniem dojazdu do węzła Bieruń, po którym wielu mieszkańców Małopolski będzie się włączać do trasy ekspresowej S1.

Jagiełły gotowa jeszcze jesienią

Zakończenie rozbudowy ul. Jagiełły planowane jest jeszcze w tym roku, na koniec października 2026 roku. Wówczas to powinniśmy już jeździć po nowym rondzie na skrzyżowaniu Warszawskiej z Wawelską, gotowe powinno być już także rondo w ciągu ul. Jagiełły (wjazd na obwodnicę).

Tunelu powinniśmy się doczekać na początku przyszłego roku.

(Red.)